Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

„Lady Lilli”

styczeń 2011

Tym razem nie było tradycyjnych życzeń ”Stu Lat”, bo nie są możliwe życzenia stu lat życia składane stulatce!

W tej sytuacji stosowniejsze wydają się słowa wyśpiewane w języku łacińskim „Plurimos annos, plurimos...”, czyli po prostu „Wielu lat życia, wielu...”

Lilla Lipska

Wśród rodziny i przyjaciół

Pani Lilla Lipska z Adelajdy ukończyła 5 grudnia 2010 roku 100 lat życia! Z tej okazji w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w College Park odbyło się nabożeństwo połączone z uroczystościami urodzinowymi. Wszak owe 100 lat ukończyła wielce zasłużona dla tego Kościoła żona pastora Jerzego Lipskiego. Gdyby pastor żył, byliby małżeństwem od 74 lat. Połączyli się węzłem małżeńskim w roku 1936.

Oboje, wraz z rodziną, przybyli na australijską ziemię 13 listopada 1961 roku.

Przypomnijmy przy tej okazji, że Jerzy Lipski był pierwszym pastorem Polskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w College Park. Jerzy Lipski zmarł w grudniu 2004 roku, ale członkowie tego Kościoła dobrze pamiętają Jego zasługi także Żonie, bo to On właśnie, także przy wydatnej pomocy Lilli, sprowadzał polskich adwentystów do Australii i organizował polski kościół. Załatwiał zaproszenia, pożyczki na pokrycie kosztów przyjazdu, zakwaterowanie, pomagał w znalezieniu zatrudnienia...

Podczas uroczystości kwiaty i życzenia Jubilatce składali nie tylko rodzina, przyjaciele i znajomi z Australii i z Polski. Przysłał je także pastor Mariusz Wieczorek, via internet, w imieniu swoim i członków zboru w Dandenong (Melbourne). Specjalna kartka z życzeniami nadeszła także od... królowej brytyjskiej, Elżbiety II. Pani Lilla Lipska, znana w środowisku z tego, że wciąż kipi energią i humorem, po otrzymaniu gratulacji od królowej żartobliwie każe się nazywać „Lady Lilli”.

Królowa ma niewątpliwie coraz więcej pracy związanej ze składaniem życzeń 100-latkom. Jak podczas uroczystości mówił pastor Jan Pollok, 100-latków w Australii przybywa! W roku 1901 było ich 50, w 1981 – 443; w 2006 – 3154, a w roku 2008 – 3400! 12 tysięcy australijskich stulatków – to prognoza na najbliższe lata.

Czego nas 100-latkowie uczą? Ano tego, że należy być w życiu optymistą, nie wolno być nerwusem, ale sumiennym, odpowiedzialnym i towarzyskim człowiekiem. Taktownym i wyrozumiałym, a Pani Lilla taka właśnie jest. Najstarszy obywatel Australii, który dożył 110 lat pijał ponadto codziennie jeden kubek herbaty z... pietruszki.

Plurimos annos!


Lidia Mikołajewska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011