Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Albury

styczeń 2011

Legenda o księżycowym wężu

Albury, to australijskie miasto leżące w stanie Nowa Południowa Walia. Usytuowane jest ono nad rzeką Murray. Rzeka ta została odkryta w roku 1824 przez podróżników Williama Hovela oraz Hamiltona Hume.

Widząc jakie piękne okolice roztaczają się nad rzeką Murray, w 1838 roku mieszkańcy Nowej Południowej Walii postarali się o to, aby dość szybko powstały plany przyszłego miasta. W ciągu sześciu lat pobudowano tu także pomost łączący dwa brzegi rzeki, co znacznie skróciło czas podróży do miasta Albury.

Dziś miasto Albury jest głównym ośrodkiem okręgu Riverina. Wraz z sąsiednim miastem Wodonga jest najszybciej rozwijającą się śródlądową metropolią w kraju. Miasto znajduje się przy trasie Hume Highway, a co najważniejsze posiada również lotnisko. Swoją siedzibę ma tutaj także Uniwersytet im. Charlesa Sturta.

Jak podaje stara legenda, gdy na ziemię dzisiejszego miasteczka Albury przybył William Hovel, miał on wizję dziewczyny aborygeńskiej, która w swoich rękach trzymała węża o tęczowych powłokach skórnych.

Nie rozumiejąc wspomnianej wizji, Hovel udał się do szamanki Otimy, która miała zdolność interpretacji wszelkich zjawisk nadprzyrodzonych. Według jej słów, w miejscu gdzie odkrył on rzekę Murray, stanie piękne miasto, które będzie tak urokliwe jak skóra tęczowego węża. Jednak wąż jest zwierzęciem bardzo zdradliwym, zatem w mieście tym nie znajdzie się miejsce dla Hovela i jego przyjaciela.

Podróżnicy, usłyszawszy przepowiednię szamanki, szybko opuścili to miejsce, które czasem zwane jest miastem tęczowym.


Ewa Michałowska Walkiewicz

Fot. wikipedia


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011