Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Brisbane w legendzie

listopad 2010

O nieszczęśliwej miłości sir Thomasa do Katarzyny

Brisbane, to stolica stanu Queensland. Miasto położone jest u ujścia rzeki Brisbane. Klimat tego miejsca, jest subtropikalny z gorącymi, wilgotnymi latami i ciepłymi, łagodnymi zimami.

Brisbane jest ważnym ośrodkiem handlowym, naukowym (3 uniwersytety) i kulturalnym (muzea, galerie sztuki). Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o znajdujących się tu licznych parkach (herbarium). Brisbane jest ośrodkiem przemysłu rafineryjnego, stoczniowego i maszynowego. W mieście znajduje się polski konsulat honorowy.

Miasto Brisbane, założone zostało w 1824 roku, jako kolonia karna nad Zatoką Moreton. Nazwa miasta pochodzi od sir Thomasa Brisbane, brytyjskiego żołnierza i administratora urodzonego w Ayrshire w Starej Szkocji. Jak głosi stara legenda, przybyły do Australii Brisbane, zakochał się w pewnej dziewczynie, noszącej imię Katarzyna.

Mimo swojego wdzięku i wysokiej kultury osobistej, Thomas zawsze bywał odrzucany przez butną Katarzynę. Aby odpędzić od siebie zły los, Brisbane udał się do pobliskiej wróżki, aby ta poradziła mu jak odmienić dziewczęce serce. Wiedźma doradziła młodzieńcowi, aby ten wypił duże ilości miodu, który posiadał magiczne właściwości przyciągania płci przeciwnej.

Wypiwszy miodu, Thomas położył się spać, ale żeby spełniła mu się dobra przepowiednia, zapalił on według rady wróżki trzy świece, palące się w blasku księżyca. Po paru godzinach, tuż przed leżącym młodzieńcem, zjawiła się postać zza światów, nakazująca mu, aby nie pokazywał on butnej Katarzynie, jak bardzo mu na niej zależy.

Żołnierz, dostosował się do rady zjawy i bardzo lekceważąco rozmawiał on z wybranką swojego serca. Wtem, zrozumiał on, że Katarzyna ma złe serce, nie pasujące do jego osobowości. Wkrótce, poznał on inną kobietę, która była mu bardziej przychylna jak Katarzyna, a poślubiwszy ją postanowił na zawsze pozostać w Australii i założyć miasto, które byłoby kolebką kultury tego regionu.

Podobno zjawa, jaka ukazała się Thomasowi, jeszcze nie jeden raz ukazywała się brytyjskim osadnikom, podpowiadając im różne rozwiązania w zawikłanych sprawach życiowych.


Ewa Michałowska Walkiewicz

Fot. australink.pl


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011