Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Rok Chopinowski w Australii

lipiec 2010

W tym roku Polska i cały świat kulturalny obchodzi 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina (1810-1849), jednego z największych kompozytorów i pianistów świata.

Od lewej: Andrzej Szumny – prezes Polskiego Centralnego Ośrodka Społeczno-Sportowego w Albion (Melbourne), premier John Brumby MP, Marian Kałuski, dr Elżbieta Drozd, Bogusia Szumny, prof. Desmond Cuhill.

Krzysztof Małek

Rocznica ta jest obchodzona również w dalekiej Australii, gdzie muzyka Chopina jest równie często słyszana i wykonywana co w Europie. W Melbourne działa od kilkudziesięciu lat Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (Australian Chopin Society), założone przez melomanów polskich, żydowskich i australijskich. Jeden z największych współczesnych pianistów australijskich i świetny wykonawca utworów Chopina (znany na całym świecie), uważany za jednego z największych szopenistów, za co otrzymał pochwałę m.in. od papieża Jana Pawła II – pochodzący z Melbourne Alan Kogosowski studiował m.in. w Warszawie (przykre, ale w Polsce mało kto o nim coś wie; jego hasła nie ma np. w polskiej wikipedia.pl, która pod względem ilości haseł zajmuje czwartą pozycję wśród wszystkich narodowych wikipedii).

Jedną z ostatnich imprez związanych z 200.rocznicą urodzin Chopina w Australii było przyjęcie urządzone dla przedstawicieli Polonii przez premiera stanu Wiktoria (Victoria), John’a Brumby MP.

Przyjęcie odbyło się 29 marca 2010 roku w salonie nowoczesnego Melbourne Recital Centre z udziałem ponad stu osób.

Podczas przyjęcia trzy utwory Fryderyka Chopina wykonał młody, ale robiący dużą karierę pianista rodem z Polski, ale na stałe mieszkający w Australii – w Sydney od 2008 roku Krzysztof Małek, uczeń prof. Teresy Manasterskiej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Victora Makarova w Sydney i prof. Lee Kum Sing'a w Vancouver w Kanadzie.

Krzysztof Małek w 1997 roku był zdobywcą nagrody w Konkursie Paderewskiego, w 1999 roku drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie, w 2001 roku zdobywcą 1. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Bacewicz w Łodzi oraz w 2007 roku 1. nagrody i Złotego Medalu na Konkursie Chopinowskim w Sydney.

Współudział w zorganizowaniu przez premiera Wiktorii John’a Brumby MP przyjęcia Chopinowskiego miała m.in. dr Elżbieta Drozd, jeden z komisarzy spraw etnicznych stanu Wiktoria – The Victorian Multicultural Commission (jest to bardzo duże wyróżnienie nie tylko dla dr Drozd, ale całej Polonii stanu Wiktoria) i jednocześnie dyrektor Polsko-Australijskiego Biura Usług Społecznych w Melbourne.


Marian Kałuski


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011