Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Australia Day w Gnieźnie

luty 2011

Korespondencja z Polski Małgorzaty Tomczak

W pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie w samym centrum miasta mieści się Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera. W szkole tej odbył się Dzień Australijski. W zimowy styczniowy dzień uczniowie poznali piękno Australii i zazdrościli swym rówieśnikom, że teraz u nich słoneczne lato. Wiadomości o tej imprezie i zdjęcia przesyłam do Was - może to zainteresuje Waszych Czytelników. Byłoby nam miło nawiązać korespondencję z Przyjaciółmi z dalekiego kontynentu. Patron naszej szkoły to wspaniały podróżnik i my chcemy korespondencyjnie wyruszyć w świat.

Pozdrawiamy gorąco chociaż z zimowego Gniezna - społeczność S.P.5

public relations - Małgorzata Tomczak

W piątek, 28 stycznia 2011r., w naszej szkole odbył się Dzień Australijski. Jest już tradycją, że co roku związany jest on z innym krajem anglojęzycznym. Dwa lata temu była to Szkocja, tak więc świętowaliśmy imieniny jej patrona, św. Andrzeja. W zeszłym roku były to Stany Zjednoczone, dlatego też obchodziliśmy Święto Dziękczynienia. W tym roku przybliżyliśmy naszym uczniom Australię, gdzie 26 stycznia, w środku australijskiego lata, świętowany jest Australia Day.

Piątek był kulminacją działań związanych z Australią. Wcześniej wszystkie klasy brały udział w lekcjach poświęconych ojczyźnie kangurów, podczas których uczniowie uczyli się o geografii, historii i kulturze Australii. Ogłoszone były także konkursy na najładniejszą australijską flagę, dla klas 1 i 2, na plakat związany z Australią, dla klas 3 i 4 oraz na projekt o Australii, dla klas 5 i 6.

Uczniowie wykazali się nie tylko pracowitością, ale i pomysłowością, wykonując wiele naprawdę niebanalnych prac.

Nagrodzeni w konkursach oraz wybrane klasy zostali zaproszeni na salę gimnastyczną, gdzie uroczyście obchodziliśmy nasz szkolny Australia Day. Wysłuchaliśmy tam prezentacji poświęcanej Australii, którą wygłosiły uczennice klasy 4a – Jagoda Bilarzewska, Karolina Kowalska, Martyna Grempka oraz Natalia Jakubowska.

Najmłodsi uczniowie zaprezentowali piosenki australijskich wykonawców w pokazie Mini Playback Show, tańcząc do rytmu takich przebojów jak „Absolutely everybody” czy „Especially for you”. Najstarsi natomiast zmierzyli się w konkursie wiedzy o Australii, w którym, po wyrównanej walce, zwyciężyła reprezentacja klasy 6a, w składzie Olga Krajniak, Wiktoria Kowalczyk i Daria Kotecka. Dziewczyny otrzymały nagrody ufundowane przez wydawnictwo Macmillan.

Posumowane zostały także ogłoszone wcześniej konkursy. Laureatom wręczono nagrody ufundowane przez wydawnictwa Macmillan i Oxford. Najładniejsze flagi zostały wykonane przez Dawida Fiałkowskiego z klasy2a, Julię Ratajewską z klasy 2a oraz Weronikę Chrząstkowską z klasy 1b.

W konkursie na plakat pierwsze miejsce zajęła Maja Kurczoba z klasy 3d, drugie – Julia Golec z klasy 4a, a trzecie – Maciej Błaszkowski z klasy 4a.

Najwyżej ocenione projekty zostały wykonane przez Anitę Ogórkiewicz z klasy 5e, Dagmarę Kasprzyk i Oliwię Dolacińską z klasy 5b oraz Darię Kotecką z klasy 6a.

Nagrodzone prace odznaczały się wyjątkową starannością i oryginalnością.

Organizując takie dni, chcemy nie tylko przybliżyć uczniom kulturę krajów anglojęzycznych, ale także zachęcić ich do nauki języka angielskiego. Jako język międzynarodowej komunikacji, angielski jest niezwykle ważny i chcemy, żeby nasi uczniowie o tym pamiętali, ucząc się go i jednocześnie dobrze bawiąc.


Małgorzata Tomczak


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011