Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Australia w moich nutach

sierpień 2010

Muzyczne pasje Agaty Jędrychowskiej


Agata Jędrychowska

W Krakowie mieszka pani Agata Jędrychowska, która zajmuje się pisaniem traktatów i muzyki dotyczących historii Australii i Oceanii. Najbardziej zainteresował ją okres iberyjski, dotyczący tego kontynentu.

– W czasach szesnastowiecznych Hiszpanie utrzymywali wiele swych odkryć w tajemnicy. Wiadomo na przykład, że w 1601 roku Manuel Godinho de Eredia żeglował przez Morze Arafura i wylądował także na terenach północnej Australii. Ważniejszym epizodem dominacji żeglarzy iberyjskich na wodach australijskich, była podróż Luisa Torensa, który w 1606 roku jako pierwszy opłynął Nową Gwineę i odkrył Cieśninę Torensa. Fakt ten zaowocował, że napisałam o nim dwa preludia fortepianowe – mówi pani Agata. – W momencie gdy Holendrzy wyparli Portugalczyków z tamtego rejonu świata, odkrycia zaczęły się mnożyć. W następnych latach stopniowo poznano większość zachodniego wybrzeża kontynentu australijskiego. Fakt ten zainspirował mnie do tego stopnia, że zaczęłam pisać o nim krótkie frazy muzyczne na pianino. Ukochanym okresem historycznym, związanym z Australią, są podróże Pietera Nysa na południowe wybrzeża tego kontynentu. O tym fakcie napisałam oprócz dwóch preludiów, króciutkie ballady, dokładnie opisujące powyższe zdarzenie. W Gliwicach, nagrano ze mną dwie płyty, noszące tytuł Australia w moich nutach.

– Kolejną osobą, która związana jest z historią Australii jest postać podróżnika i geografa Abela Tasmana. O tym fakcie napisałam krótkie libretto, które podpięłam pod muzykę Vangelisa, którą z kolei wykonał chór Majena z Warszawy. O wyprawie Vlaminga, mającej swój kres u wybrzeży wspomnianego kontynentu w 1697 roku, napisałam muzykę fortepianową, z którą wystąpiłam w Krakowie w Centrum Kultury, na spotkaniu miłośników historii i odkryć. Za swój występ otrzymałam nagrodę w postaci albumu o Australii i Nowej Zelandii.


Ewa Michałowska-Walkiewicz


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011