Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

List z Polski

styczeń 2010

Poszukujemy Bogdana Wójcika


Bogdan Wójcik, Braunschweig - 9.03.1942 r.

1.02.1943 r. - Braunschweig z dedykacją: „Koleżanki i koledzy z mojego wydziału na pamiątkę”

Szanowni Państwo,

Zwracam się z prośbą do Waszej Redakcji o pomoc w uzyskaniu informacji o Bogusławie /Bogdanie/ Wójcik, synu Walentego i Rozalii z domu Zając ur. 1.01.1920 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Iłżecka 40.

Pragnę nadmienić, iż poszukiwany jest bratem mojego ojca (już nieżyjącego) Jana Wójcika. Bogusław Wójcik miał braci: Mariana, Jana i Zbigniewa. W latach 30-tych mieszkał w Ostrowcu Św. ul. Kolonia Robotnicza 110.

Z przekazów rodzinnych i zdjęć które posiadam wiem, iż wujek przebywał na przymusowych robotach w Niemczech podczas II wojny światowej. Na zdjęciach przesłanych mojemu ojcu widnieje data 9.03.1942r. i miejscowość Braunschweig. Na kolejnym zdjęciu 1.02.1943r. - Braunschweig z dedykacją: „Koleżanki i koledzy z mojego wydziału na pamiątkę”. Na kolejnych dwóch zdjęciach data 8.01.1949r. i miejscowość Wolfshagen- Herz oraz 2 zdjęcia z kolegami z dedykacją: „Na pamiątkę z obczyzny”.Zdjęcia z obczyzny z kolegami nie zawierają daty i miasta. Wcześniejsze są to miasta w Niemczech.

Z przekazów rodzinnych wiem iż po tym okresie prawdopodobnie z Niemiec wyjechał do Australii i zamieszkał w Adelaide. Pisał jeszcze kilka listów do moich rodziców, ale w ostatnim liście napisał, że wyjeżdża jeszcze daleko dalej i że odezwie się za jakiś czas. Niestety był to ostatni list od niego z Australii, prawdopodobnie w latach 50-tych. Po jakimś okresie rodzice moi postanowili napisać do Polskiego Czerwonego Krzyża, ponieważ listy wysyłane do Australii wracały lub nie było odpowiedzi. Informacja uzyskana z PCK prawdopodobnie była taka że pod wskazanym adresem nie mieszka i nie ma informacji o nowym miejscu pobytu.

Może w chwili obecnej jest większy dostęp do informacji, może istnieją archiwa /wykazy/ emigrantów polskich przybyłych do Australii lub wykazy Polaków którzy wyjechali gdzieś indziej z Australii? Może istnieje możliwość odtworzenia adresu zamieszkania w Adelaide, ponieważ ja tego adresu nie posiadam, który zaginął moim rodzicom?

Szanowna Redakcjo, jeżeli są Państwo w stanie podpowiedzieć mi, gdzie mógłbym szukać informacji lub pomóc mi w moich poszukiwaniach, z góry serdecznie dziękuję. Wiem że jest to odległy czas, ale może wujek jeszcze żyje lub pozostała jego rodzina (jeżeli taką założył) lub są jego znajomi, koledzy, którzy rozpoznaliby go na starych zdjęciach które dołączam do tego listu? Może istnieje możliwość ich zamieszczenia w jakiś gazetach, czasopismach lub Klubach Seniora?

Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami na Nowy Rok.


Jan Wójcik


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011