Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Mount Gambier w legendzie

listopad 2010

O zakochanym drwalu i dobrej wróżce Roxy

Mount Gambier, to drugie co do wielkości miasto w Australii Południowej, położone prawie dokładnie w połowie drogi pomiędzy Adelajdą a Melbourne, przy granicy ze stanem Victoria.

W Mount Gambier i w jego okolicy położonych jest wiele atrakcji turystycznych i region ten jest częstym celem wycieczek. Mount Gambier znana jest także jako „Blue Lake City".

Znajdujący się tutaj wulkan Mount Gambier, został odkryty przez porucznika Jamesa Granta w grudniu 1800 roku, z pokładu HMS „Lady Nelson" w czasie wyprawy mającej stworzyć dokładne mapy wybrzeża tego regionu.

Jak podaje stara legenda, zakochany drwal George dostał kosza od córki pastora, Doroty. Chciał więc odebrać sobie życie i postanowił wskoczyć do wnętrza wulkanu. Podobno gdy młody człowiek podszedł w jego pobliże, wulkan zaryczał, a młodzieniec przestraszywszy się uciekł gdzie pieprz rośnie.

Według legendy w gorącej lawie wulkanicznej mieszka dobra wróżka Roxy, która za swój cel życiowy obrała sobie niesienie pomocy wszystkim ludziom. Od tej pory, aby dziękować Roxy za opiekę, pamiętający o tej legendzie mieszkańcy Australii, zanoszą jej do podnóży wulkanu świeże kwiaty.

Pierwszą białą osobą, która dotarła na te tereny był Stephen Henty, hodowca bydła z Portland. Rodzina Hentych, zamieszkała wówczas w tym regionie, nigdy oficjalnie nie zarejestrowała tej ziemi jako swojej własności. I to był błąd. Wkrótce została zmuszona do opuszczenia swoich-nieswoich włości, ponieważ Evelyn Sturt, brat słynnego odkrywcy Charlsa Sturta, wykupił te tereny od rządu.

Pierwsza osada, nazwana była wtedy „Gembiertown", a została założona przez Hastingsa Cumminghama, który wyznaczył obszar ziemi na przyszłe miasto.

Mount Gambier, ze względu na swoje położenie, jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Zatrzymują się tu potężne wozy ciężarowe przewożące towary w obie strony kontynentu. Ważną część ekonomii miasta, stanowi także przemysł drzewny oraz turystyczny.

W Mount Gambier znajduje się wiele interesujących atrakcji turystycznych. Najbardziej znaną z nich jest słynne w Australii Błękitne Jezioro znajdujące się w kraterze wulkanu, na stoku którego leży Mount Gambier. W okresie letnim woda w tym jeziorze ma głęboki błękitny kolor, a samo jezioro stanowi także źródło wody pitnej dla miasta.


Ewa Michałowska Walkiewicz

Fot. Internet


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011