Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Zapraszamy na Pol-Art do Adelajdy (3)

listopad 2009

„A Polish Perspective” czynna będzie od 29 grudnia tego roku do 10 stycznia roku następnego. Będziemy mogli zwiedzać ją codziennie


Krystna Andrecka

Pol-Art – przegląd dorobku kulturalnego Polaków, jest największym festiwalem polonijnym w Australii i Nowej Zelandii. Odbywa się co trzy lata, od 1975 roku, rotacyjnie w kolejnych stolicach stanowych Australii. W Adelajdzie (już po raz trzeci) trwać będzie przez dwa tygodnie, od 27 grudnia tego roku do 10 stycznia 2010 roku.

Krystyna Andrecka jest koordynatorem działu sztuk plastycznych

– Na Pol-Art w Adelajdzie zgłosiło się ponad czterdziestu artystów tworzących w Australii – mówi Krystyna Andrecka – znana w naszym środowisku malarka i działaczka społeczna.

– Jak powszechnie wiadomo – polscy artyści z różnych dziedzin plastyki, zarówno ci z profesjonalnym przygotowaniem jak i tworzący z potrzeby serca amatorzy, licznie uczestniczą w australijskim życiu kulturalnym. Biorą udział w wystawach organizowanych przez miejscowe galerie i instytucje, zdobywają nagrody, a także organizują własne wystawy i imprezy. Tym razem mają okazję zaprezentować się na największym festiwalu polonijnym w Australii i Nowej Zelandii.

Czy są to artyści reprezentujący wyłącznie malarstwo?

– Ależ nie! Zależało nam – organizatorom – by pokazać możliwie wszechstronny dorobek polskich artystów – zawodowców i amatorów – tworzących na antypodach. Tak więc oglądać będziemy nie tylko obrazy, także ceramikę i rzeźbę. W sumie ponad 80 prac wystawionych w Royal South Australian Society of Art Gallery (u zbiegu North Terrace i Kintore Avenue). To miejsce prestiżowe, w którym od ponad 150 lat wystawiają swoje dzieła najznakomitsi artyści z Australii i świata.

Czyje prace zobaczymy?

– Będzie to przegląd twórczości artystów – jeśli mogę to tak określić – od najstarszych do najmłodszych. Swój udział zapowiedzieli Ursula i Adam Dutkiewiczowie – dzieci sławnego Władysława Dutkiewicza i krewni Ludwika Dutkiewicza, których obrazy też będą wystawiane. Na Pol-Art zgłosiła się wcześniej Ewa Ławniczak. Niestety, Ewa nie żyje, ale postanowiłam z Grzegorzem Koterskim, który czynnie mi w organizowaniu tej wystawy pomaga, że wystawimy także jej prace. Wśród najmłodszych uczestników Pol-Artu wymienię Camillę Trepę, Julię Blankę Leśniewską i Aleksandrę Bielę. Znany w naszym środowisku jest także Chorwat z pochodzenia – Tomo Leš, członek Australian-Polish Arts Society, który będzie wystawiał swoje obrazy ze swoim synem.

W jakim dniu nastąpi otwarcie wystawy?

– „A Polish Perspective” – bo tak brzmi jej nazwa – czynna będzie od 29 grudnia tego roku do 10 stycznia roku następnego. Będziemy mogli zwiedzać ją codziennie. W zwykłe dni wystawa czynna będzie od godziny 10.30 rano do 4.30 po południu; w weekendy od 12 w południe do godziny 4 po południu. Wstęp jest wolny. Sala wystawowa mieści się na pierwszym piętrze, ale to nie problem, gdyż osoby mniej sprawne fizycznie mają do dyspozycji windę.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Lidia Mikołajewska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011