Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Samotne Święta?

styczeń 2011

Rodzinna atmosfera, masa przygotowań, wspólna pasterka - tak większości z nas kojarzą się Święta Bożego Narodzenia

Jest to przede wszystkim czas, jaki poświęcamy najbliższym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie mamy z kim spędzić Świąt? Czy pozostaje nam już tylko samotność i przygnębienie w ten radosny czas?

Różne mogą być powody spędzania Świąt w samotności. Dla jednych taką przyczyną będzie emigracja i życie w innym kraju z dala od rodziny, dla innych śmierć bliskiej osoby bądź utrata przyjaciela. Niezależnie jednak od powodu dla wszystkich samotne Święta są równie bolesne.

Jeżeli jednak tak się złożyło, że Święta spędzimy samotnie to może warto pomyślę co zrobić, aby nie były to najgorsze Święta w naszym życiu i aby choć przez chwilę poczuć świąteczny nastrój. Najgorszą z możliwych opcji jest zaszycie się w domu, z dala od ludzi i całego świata. Takie zachowanie może prowadzić wyłącznie do depresji i załamania. Sposobem, aby się uporać z samotnością i przygnębieniem jest zdanie sobie sprawy z tego, że osób w podobnej sytuacji (z perspektywą spędzenia samotnych świąt) jest naprawdę sporo. Wystarczy tylko otworzyć się na drugiego człowiek i poszukać w odpowiednich miejscach.

Wbrew pozorom jest z czego wybierać... Jeżeli mieszkamy w innym kraju to najlepiej do wspólnego świętowania znaleźć towarzyszy, przyjaciół z rodzinnego kraju. Mamy wówczas pewność, że tematów przy stole nie zabraknie. W końcu wszyscy zostaliśmy wychowani w tym samym kraju, w tej samej tradycji. Doskonałym narzędziem, aby spotkać osoby w podobnej sytuacji życiowej jest internet. Jest tam bardzo dużo portali społecznościowych.

Przykładem portalu, który gromadzi Polaków rozproszonych na całym świecie jest serwis znajomapolonia.com. Jest to portal dla osób, które starają się żyć według wartości katolickich i poszukują przyjaciół. Dla wszystkich użytkowników portalu Święta Bożego Narodzenia mają ogromne znaczenie. Logując się do serwisu mamy taką możliwość, aby wybrać tylko Polaków mieszkających w danym państwie. Z pewnością wśród nich znajdą się i tacy, którzy tegoroczne Święta będą spędzać samotnie. Czy nie warto się zapoznać, zogranizować i wspólnie spędzić wigilijny wieczór? Na pewno tak spędzone święta będą radośniejsze i kto wie może wprowadzą wielkie zmiany w naszym życiu.

Warto pamiętać, że samotność jest okresem przejściowym w życiu każdego człowieka. Aby ją pokonać trzeba z odwagą wyjść jej na przeciw. Z takim nastawieniem i otwarciem na drugiego człowieka z pewnością będą to ostatnie święta, które miały być spędzone w samotności.


Aleksandra Hacia


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011