Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Podsumowanie konkursu

wrzesień 2009

Siódma edycja „Młodych Talentów Polonii” już za nami


Jak ten czas szybko ucieka. Po naszych uczestnikach to widać najlepiej. Co prawda są wśród nich jeszcze ci, którzy stawiali swoje pierwsze sceniczne kroki wraz z pierwszą edycją konkursu, ale kilkoro już odeszło, bo nie mieściło się w kategoriach wiekowych. W przyszłym roku znowu nie spotkamy się z paroma. Nie jest jednak źle. Ciągle pojawiają się nowe buzie i nowe talenty. A my, organizatorzy, czujemy się przy nich młodo i jesteśmy pełni werwy i wiary w to, że tych edycji jeszcze będzie, a będzie, bo jest dla kogo to robić. I jak długo nasi sponsorzy będą nam pomagać (tu wielkie dzięki im za to), tak długo starczy nam sił żeby ten konkurs dla naszych najmłodszych i młodych organizować.

W niedzielę, 13-go września, młodzi muzycy polskiego pochodzenia przedstawili swoje najlepsze programy w dwóch kategoriach: instrumentalnej i wokalnej.

W tym roku eksperymentalnie dopuściliśmy do udziału w konkursie dwie osóbki w wieku poniżej regulaminowych lat sześciu. I okazało się, że obie doskonale potrafią się na scenie już zachować. A więc rośnie nam młoda kadra, która za parę lat może zdominować naszą konkursową scenę. To udowadnia, że jest dla kogo starać się żeby ten konkurs przetrwał.

Konkurs na oficjalny plakat został rozstrzygnięty już dużo wcześniej. Pracę, którą wybrano jako najlepszą, można było oglądać w miejscach gdzie są największe skupiska naszej polskiej społeczności. Ogłaszała ona konkurs muzyczny.

Oto lista zwycięzców tegorocznego konkursu:
Kategoria wokalna grupa młodsza
 1. Karolina Buksiński
 2. Natalia Kunc
 3. Claudia Zaniewska
Kategoria instrumentalna grupa młodsza
 1. Michelle Sienicki
 2. Claudia Zaniewska
 3. Natalia Łukowska
Kategoria wokalna grupa starsza
 1. Wiktoria Łyko
 2. Estera Seta
Kategoria instrumentalna grupa starsza
 1. Karolina Dawidziak-Pacek - za najlepsze wykonanie utworu klasycznego
 2. Aleksander Dyrynda - za najlepsze wykonanie utworu w kategorii muzyki rozrywkowej
 3. Olek Stirrat
 4. Krzysztof Stirrat
Plakat

1-sze miejsce w konkursie na oficjalny plakat Anna Manka

W tym roku, jak i w poprzednich latach, konkursowi patronował Konsul Generalny. Pan Daniel Gromann napisał również do uczestników list, który został odczytany ze sceny.

Jeden list z życzeniami dotarł też i z Polski. Do uczestników naszego konkursu napisał Jan Wojdak z zespołu WAWELE, który jest dyrektorem artystycznego festiwalu „Tęczowe Piosenki” oraz Kawalerem Orderu Uśmiechu, który przyznawany jest przez dzieci. Janek Wojdak przekazał również kilka płyt CD oraz DVD z festiwalu na nagrody.

Miło, że w odległej o 24 godziny lotu samolotem Australii znaleźli się ludzie, którzy z wielką pasją w natłoku ważnych spraw i własnej pracy potrafią znaleźć czas dla dzieci, chcą pomóc rozwijać im talenty. Dowodem tego jest konkurs “Młode Talenty Polonii”.

Tak się składa, że jestem dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki”, który odbywa się w Polsce. I doskonale rozumiem zarówno organizatorów Waszego festiwalu jak i dzieci i młodzież, która staje w konkursowe szranki kolejnej VII edycji tego przeglądu. Są takie pojęcia, które nie mają granic. To m.in. przyjaźń i muzyka. I wierzę, że kiedyś nasze festiwale też wzniosą się ponad tysiące kilometrów, które nas dzielą, i uda nam się spotkać w jednej artystycznej przestrzeni.

Ale na razie życzę młodym artystom, aby zapomnieli o rywalizacji, bo sam udział w konkursie jest już wielką wygraną, a doświadczenia, które zdobędziecie - bezcenne.

Wiem, że wielu z was zajmuje się innymi dziedzinami sztuki niż muzyka, ale swoje słowa chcę skierować do was wszystkich. Wymagajcie od siebie jak najwięcej, sami bądźcie dla siebie surowymi nauczycielami i jurorami. Rozwijajcie swoje umiejętności, pamiętajcie, że wszyscy jesteście wyjątkowi.

Pozdrowienia od festiwalowej tęczowej społeczności –

Kawaler Orderu Uśmiechu – Jan Wojdak

Informacje o naszym festiwalu znajdziecie na stronie: www.festiwal-jw.pl

A teraz skorzystam z okazji i tą drogą jeszcze raz podziękuję w imieniu naszym, organizatorów, jak i uczestników wszystkim, którzy pomagają nam jak potrafią, jak mogą i na ile ich stać, w organizowaniu konkursu „Młode Talenty Polonii”. Bez dobrej woli całej rzeszy naszych sponsorów oraz wszystkich jurorów to przedsięwzięcie nie trwałoby już tyle lat.

A oto oni:
 • Konsul Generalny Pan Daniel Gromann
 • Polski Kościół Chrześcijański w Albert Park
 • Federacja Polskich Organizacji w Południowej Australii
 • Ewa i Henryk Kruszewscy
 • Dot Sjoberg – Century 21 Central
 • Polska Sekcja Radia 5 EBI – Fm
 • Krzysztof Flatau - Copia Business Machines
 • Marysia Hock - Contal Travel
 • Jan Wojdak i zespół WAWELE z Krakowa
 • Marian Nedza - Krakus Continental Cafe
 • Waldemar Wojtas - Sevenhills Fine Food
 • Parafia Św. M. Kolbe
 • Andrzej Strzelecki, który, jak co roku wypożyczył system PA oraz nagłośnił całą imprezę.
 • Miesięcznik Panorama, Puls Polonii oraz Radio SBS w Sydney -patronat medialny.
 • Jurorzy: Robert Wolf, Jola Kozak, Alex Demski, Jurek Swynczuk i Jacek Szociński.

Serdecznie dziękuję wszystkim za wszystko!

I jeszcze duże podziękowania dla Ireny Dyryndy za jej pomoc.


Grażyna Strzelecka

Fot. Andrzej Strzelecki


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011