Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

„Love's Cadenza. A Migrant's Story 1939 - 1956”


Od autora:

Czytelnikom „Przeglądu Australijskiego” proponuję te fragmenty mojej książki, które dotyczą Australii

Wacław Jędrzejczak

Moją opowieść można chyba uważać za niezwykłą, gdyż choć zaczyna się w chwili wybuchu drugiej wojny światowej, nie jest ona opowieścią bohaterską.

Przedstawia względnie zwykłe życie, które też istniało, szczególnie na wsi, pomimo okupacji, istniejących więzień i obozów koncentracyjnych. Owszem, spotkały naszą rodzinę wstrząsy, rozpadnięcie się jej dawniejszego świata i trybu życia, ale mieliśmy szczęście przeżyć wojnę bez większego szwanku.

Dobrze się stało, że prowadziłem pamiętnik przez prawie cały okres, o którym piszę. Pozwoliło mi to opisać teraz wiele szczegółów, które inaczej uleciałyby mi zupełnie z pamięci, a także przedstawić wypadki tak jak je widziałem w czasie kiedy się one wydarzyły. Okazało się jednak, że posiadanie pamiętnika ma też swoją ujemną stronę. Zupełnie niespodziewanie stwierdziłem, że pisane wspomnienia, szczególnie te młodego, naiwnego, zakochanego młodzieńca, były tak żywe, że prawie przeżywałem je na nowo, łącznie ze złamaniem serca. Na szczęście, wspomnienia mojej drugiej, szczęśliwej miłości kilka lat później, choć znów mnie bardzo poruszyły, przywróciły mą emocjonalną równowagę.

Gdy w 1999 roku wydałem drukiem w Australii anglojęzyczną wersję „Kadencji Miłości”, moja żona nie zgodziła się, żebym włączył do książki rozdział o niej i o naszym narzeczeństwie. Nie chciała aby jej imię i nazwisko stało się publiczną własnością. Nie ma też więc tego i w polskiej wersji.

Dziękuję mojej siostrze Teresie Brooks za krytyczne czytanie angielskiej wersji maszynopisu, na której formę wersji polskiej wzorowałem, memu ś.p.bratu Czesławowi, Stefanowi Jaworskiemu, Markowi Grzesikowi, Dawidowi Bundey i Glenowi Quick za uzupełnienie luk w mojej pamięci, Leonowi Grabowskiemu za jego uwagi oraz Teresie Podemskiej-Abt za jej wskazówki. Za uwagi dotyczące wersji angielskiej książki, dziękuję Billowi Phippard, Elżbiecie Słoniec i memu synowi Antoniemu.


Wacław Jędrzejczak

Przeczytaj: Wacław Jędrzejczak - Legenda Adelajdzkiej Polonii


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011