Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

wrzesień 2009

Szukałam w programie występów artystów z Australii. Nie znalazłam. Szkoda. Myślę, że wielu widzów będzie z tego powodu zawiedzionych.


Od 2005 roku władze stolicy powołały do istnienia „Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur”. W czasie Festiwalu odbędzie się prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata. Organizatorem Festiwalu jest Stołeczna Estrada.

W ciągu czterech lat istnienia Festiwalu zaprezentowało swoją twórczość ponad 100 artystów indywidualnych i grup z ponad 40 krajów. Głównym założeniem i misją Festiwalu jest zaprezentowanie kultur współczesnego świata.

We wrześniu 2009r. rozpocznie się piąta edycja Festiwalu. Projekty, które będą zaprezentowane w miasteczku festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki będą wydarzeniami z zakresu World Music. Miasteczko festiwalowe stanie się przestrzenią, w której zaistnieją jednocześnie tradycje różnych stron świata.

Nie zabraknie elementów edukacyjnych, które przybiorą formę festiwalowej Akademii Muzycznej. Na chętnych będą czekały prowadzone przez światowej klasy mistrzów warsztaty muzyczne, w ramach których jest specjalna oferta dla dzieci.

Jako stałą ekspozycję przygotowano w namiocie festiwalowym wystawę fotograficzną.

13 września o godz. 11.00 w warszawskim Teatrze Lalka odbędzie się koncert w wykonaniu dzieci polskich i afrykańskich. Impreza zatytułowana została „Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur”. Koncertowi będzie towarzyszyć rozstrzygnięcie konkursu „Tacy różni, a tacy podobni - cudzoziemcy w Polsce”, zorganizowanego przez polski oddział Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Dzieci z Burkiny Faso zaprezentują własne piosenki, tańce i grę na instrumentach takich jak balafony, kory i bębny djembe. Koncertowi będzie towarzyszył finał konkursu plastyczno-multimedialnego dla mazowieckich szkół podstawowych i gimnazjów „Tacy różni, a tacy podobni - cudzoziemcy w Polsce, na zakończenie którego przewidziano miniwernisaż nagrodzonych prac - rysunków, fotoreportaży i animacji komputerowych.

W dniach 14-19 września br. odbędą się Warsztaty Muzyczne Skrzyżowania Kultur w następujących klasach.

Więcej informacji:
  • Klasa rytmu i tańca afrykańskiego, 14-18 września, g: 15:00-18:00
  • Klasa improwizacji rytmicznych, 14-18 września, g: 11:00 -14:00
  • Klasa historycznych tańców polskich, 14-18 września, g: 11:00-14:00
  • Klasa improwizacji melodycznych, 14-18 września, g: 15:00-18:00
  • Klasa śpiewów bułgarskich, 14-18 września, g: 11:00-14:00
  • Klasa końcówek – słowackich piszczałek 14-18 września, g: 15:00-18:00
  • Klasa orkiestry folkowej skrzyżowania Kultur 19 września, g: 15:00-18:00

Warsztaty zostaną zakończone 19 września Koncertem Finałowym Orkiestry Folkowej Skrzyżowania Kultur.

Szukałam w programie występów artystów z Australii. Nie znalazłam. Szkoda. Myślę, że wielu widzów będzie z tego powodu zawiedzionych.


Jurata Bogna Serafińska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011