Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Kangur w „Dzienniku Polskim”

maj 2009

Jubileusz Jerzego Napieracza

Ponad rok temu opublikowaliśmy wywiad z Jerzym Napieraczem – malarzem, grafikiem, twórcą plakatów, ekslibrisów, kolaży, ilustracji, laureatem trzydziestu nagród i dwudziestu wyróżnień, długoletnim głównym plastykiem miasta Krakowa.

Wywiad dotyczył olbrzymiego dorobku artysty na który składają się m.in. plakaty, obrazy, exlibrisy… Na wielu exlibrisach głównym motywem jest kot, a na jednym… kangur.

Kangur z exlibrisu trzyma w „rękach” maszynopis, a z kieszeni wystają mu długopisy. Poza tym widzimy kwiaty i wielki złożony arkusz. Od razu widać, że to exlibris dziennikarki będącej jednocześnie redaktorem naczelnym. Symbole są jednoznaczne. Na dole exlibrisu jest zresztą napis: „Exlibris Lidii Mikołajewskiej”.

Tyle historii.

Dzisiaj dostałam miły list od Jerzego Napieracza. Do listu była dołączona strona z „Dziennika Polskiego” – „Dziennika Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej” z 4 kwietnia 2009 roku z artykułem p.t. „Całe życie artysty związane ze sztuką – Jubileusz Jerzego Napieracza”.

Okazuje się, ze Jerzy Napieracz świętuje w tym roku pięćdziesięciolecie współpracy z „Dziennikiem Polskim” i jednocześnie swoje osiemdziesiąte urodziny.

Jako ilustrację do artykułu o Jubilacie redakcja „Dziennika Polskiego” załączyła jego exlibris z kangurem.

W lutym br. w krakowskim Pałacu Sztuki odbyła się jubileuszowa wystawa przedstawiająca ilustracje świąteczne dla „Dziennika Polskiego” wykonane przez Jerzego Napieracza w latach 1958 – 2008.

Myślę, że będę wyrazicielką intencji czytelników jeśli złożę w ich imieniu, a także w imieniu Redakcji „Przeglądu Australijskiego” i swoim własnym Najlepsze życzenia dla naszego JUBILATA – dalszej owocnej pracy twórczej i jeszcze wielu exlibrisów – może również z kangurami!


Jurata Bogna Serafińska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011