Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Felix Tuszyński w Płocku

wrzesień 2011

Wystawa p.t. „Malarstwo Feliksa Tuszyńskiego” będzie otwarta 21 września br. w czasie uroczystości Jubileuszowych 190. rocznicy powstania Muzeum Mazowieckiego w Płocku


Wystawie patronują: Bogdan Zdrojewski (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego) i Andrzej Nowakowski (Prezydent Miasta Płocka).

Danuta i Felix Tuszyńscy

Na wiosnę 2008 roku w kwartalniku „Migotania Przejaśnienia” ukazał się mój wywiad z Peterem Listkiewiczem na temat sztuki Felixa Tuszyńskiego. W tamtym czasie maestro Tuszyński ciężko chorował, przebywał w szpitalu w Melbourne i nie udzielał wywiadów osobiście, nie miał jednak nic przeciwko temu aby mówili o nim jego przyjaciele i aby fotografie jego obrazów były publikowane.

Felix Tuszyński urodził się w Płocku w 1922 roku w rodzinie z artystycznymi tradycjami. W czasie okupacji przeszedł gehennę. Był świadkiem śmierci głodowej swojej matki i brata w Łódzkim Getcie, przeżył jego likwidację, następnie stał się więźniem Oświęcimia i Braunschweigu. Po wojnie – ciężko chory – znalazł się w Australii, która okazała się dla niego „prawdziwą Ziemią Obiecaną”. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i galeriach całego świata, w Polsce są w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Prace Felixa Tuszyńskiego wprowadzają nas w nieznany świat – świat podświadomości i snów, świat rzeczy niezbadanych i niepojętych. Są zapisem wizji artysty, który odrzucił pewne warsztatowe zasady i stworzył własny, niepowtarzalny styl.

* * *

Minęły trzy lata, jest teraz wrzesień 2011 roku. Kilka dni temu listonosz przyniósł mi przesyłkę, była dość duża i ciężka. Zdziwiłam się, spojrzałam na stemple, były australijskie…

W środku… list od Felixa Tuszyńskiego, dwa piękne albumy (z dedykacjami) z reprodukcjami jego prac i grafika (z dedykacją) p.t. „Birds from My Garden 1995”.

Reprodukcja grafiki, którą dostałam (na zdjęciu obok), znajduje się na stronie 53 Albumu Felixa Tuszyńskiego „Colours of Black”, wydanego w Australii w r. 2008 (190 s., format A-4).

Drugi album został wydany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w 2000 r. i nosi tytuł „The Art. Of Felix Tuszyński” (208 s., format A-4).

Kilkustronicowy list napisany przez Felixa Tuszyńskiego, a także albumy i grafika, sprawiły mi olbrzymią radość. Wiedziałam, że maestro choruje i nie spodziewałam się, że do mnie napisze.

Tymczasem okazało się, że po długo trwającej rekonwalescencji, przeczytał (dopiero niedawno) mój wywiad sprzed lat i postanowił do mnie napisać, między innymi również o tym, że przekazał ponad dwieście swoich prac dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Wystawa p.t. „Malarstwo Feliksa Tuszyńskiego” będzie otwarta 21 września br. w czasie uroczystości Jubileuszowych 190.rocznicy powstania Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Galeria MMP w Nowym Kinie „Przedwiośnie”, ul. Tumska 5a.

Wystawie patronują: Bogdan Zdrojewski (Minister Kultury), Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego i Andrzej Nowakowski (Prezydent Miasta Płocka).

Cieszę się, że Muzeum Mazowieckie w Płocku (również moim mieście rodzinnym) wzbogaciło się o ponad dwieście prac tak znakomitego malarza jak Felix Tuszyński.


Jurata Bogna Serafińska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011