Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Akcenty australijskie...

kwiecień 2009

... w nowym Kwartalniku Artystyczno-Naukowym „ZNAJ”

16 kwietnia br. podczas obchodów IX Światowego Dnia Poezji w Domu Literatury w Warszawie, można było m. in. dowiedzieć się o tym, że od niedawna zaczęło ukazywać się nowe czasopismo – Kwartalnik Artystyczno-Naukowy „ZNAJ”.

„ZNAJ” to Ogólnopolskie Pismo Stowarzyszenia Autorów Polskich, wydawane przez Oddział Płocki SAP pod mecenatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Jego redaktorem naczelnym jest Krzysztof Bieńkowski – członek ZLP i Prezes Oddziału Płockiego SAP.

Pierwszy numer Kwartalnika ukazał się w grudniu 2008 roku. Teraz ukazał się jego numer drugi – marzec/kwiecień 2009r. Bohaterem numeru jest Bohdan Zadura, a tematem głównym numeru jest Śmierć”. Pismo ma format książkowy A-5 i mieści teksty (wiersze i prozę) 126 autorów na 206 stronach.

Bohaterką następnego, trzeciego numeru „ZNAJ” ma być Wisława Szymborska, a tematem głównym numeru – tolerancja.

W obydwu dotychczas wydanych numerach Kwartalnika „ZNAJ” możemy znaleźć akcenty australijskie.

W numerze pierwszym było opublikowane m.in. opowiadanie Jerzego Reutera „Wesele Papugi”, (wywiad z Jerzym Reuterem i recenzję jego opowiadań publikowaliśmy w lutym br.)

W numerze drugim znalazł się esej. p. t. „Nieśmiertelność”, mieszkającego od lat w Australii Piotra Listkiewicza, którego utwory są publikowane m.in. w dziale Literatura „Przeglądu Australijskiego”.

W obydwu numerach znalazły się też m. in. moje teksty, niestety nie związane bezpośrednio z Australią. Jednak dzięki tym publikacjom otrzymałam egzemplarze autorskie i na ich podstawie mogłam napisać niniejszy tekst.


Jurata Bogna Serafińska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011