Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

...na tle pożogi mego Miasta – Opowieść o Zbigniewie Jasińskim


Od autora:


Do Szanownych Państwa Czytelników „Przeglądu Australijskiego”

Jan Lissowski

Myśl, by napisać biografię Zbigniewa Jasińskiego (pseudonim „Rudy”) pojawiła się ponad 20 lat temu. Wówczas był to pomysł nierealny; po pierwsze z powodu cenzury politycznej, a po wtóre – bo monopol na wydawanie książek w socjalistycznej Polsce miały państwowe wydawnictwa, działające według wieloletnich planów wydawniczych, do których autorowi spoza „klucza” wcisnąć się było bardzo trudno. Na szczęście te ograniczenia znikły, oby na zawsze, w 1989 roku.

Materiały do biografii zbierałem od dawna, rzec by można, że już w trakcie Powstania Warszawskiego i podczas pobytu w obozie jenieckim (prycza w pryczę z Jasińskim…), ale dopiero w 2000 roku praca ruszyła na dobre. Po wielu rozmaitych przygodach i trudnościach, tuż przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w lipcu 2008 roku dotarły do mnie z drukarni pierwsze egzemplarze książki, którą teraz mam zaszczyt zaprezentować czytelnikom P. A.

Zdaję sobie sprawę, że takie hasła jak „bohaterstwo”, „polec na polu chwały” czy „obowiązek obrony Ojczyzny” brzmią dziś cokolwiek staromodnie. Może dobrze, że tak jest. Jednak dla pokolenia, do którego należał Zbigniew Jasiński, dla pierwszego pokolenia wychowanego w Polsce niepodległej po stuleciu zaborów, wierność tym hasłom była czymś oczywistym.

„Rudy”, autor niezapomnianych wierszy z Powstania Warszawskiego, drugą połowę życia spędził daleko od Polski. Leży pochowany na cmentarzu w Rookwood (Sydney). Czas, beznamiętnie odmierzający godziny, dni i lata, sprawił, że szeregi tych, którzy go znali osobiście, bardzo się wykruszyły. Uważam, iż warto, by biografię Zbigniewa Jasińskiego poznały następne pokolenia Polaków zamieszkujących Australię.


Jan Lissowski

Warszawa. 3.02.2009


„...na tle pożogi mego Miasta” – Opowieść o Zbigniewie Jasińskim poecie morza, poecie Powstania Warszawskiego, poecie tęsknoty za utraconym Miastem”


Przeczytaj: „Opowieść o Zbigniewie Jasińskim” – recenzja Juraty Bogny Serafińskiej


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011