Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Śladami Polaków po świecie


Od autora:


Bogata i ciekawa jest historia naszej ojczyzny – Polski. Jednak również bogatą i ciekawą jest historia Polonii, czyli Polaków na świecie. A mieszkamy i działamy prawie we wszystkich krajach świata. I to nie od wczoraj – powiedzmy od końca II wojny światowej, ale od setek lat.

Niestety dzieje Polaków na świecie są nie tylko mało znane ogółowi Polaków, ale również dla większości samych historyków Polonii, których była i jest spora gromada. Oczywiście są oni głównie w Kraju. Interesują ich zazwyczaj dzieje Polaków w krajach największego polskiego osadnictwa lub w wybranych krajach, głównie Europy. Stąd historia Polaków w wielu krajach – w bardzo wielu krajach (!) leżała i leży odłogiem. Pierwsze w literaturze polskiej historie Polaków np. w Chinach czy Nowej Zelandii nie zostały napisane przez historyka krajowego, a tylko emigracyjnego. I to nie z tych państw, ale mieszkającego w Australii!

Wychodząc na przeciw tym zaniedbaniom krajowych historyków Polonii napisałem nie tylko historię Polaków w Chinach i Nowej Zelandii, ale zająłem się opracowywaniem pierwszych w literaturze polskiej artykułów czy szkiców o w ogóle nieznanych dotąd dziejach Polaków w kilkudziesięciu krajach. Dotychczas omówiłem dzieje Polaków w 37 krajach i terytoriach niektórych państw, przybliżając je po raz pierwszy Rodakom tak w kraju jak i na emigracji.


Marian Kałuski


Bliższych informacji o CD-ROM „Śladami Polaków po świecie. Cz. 1” udziela Polonicum Machindex Institut www.swisspass.ch/polonicum.htm, case postale 1182, CH/1701 Fribourg, Suisse; adres e-mailowy: polonicum@tele2.ch

Marian Kałuski - notka biograficzna

Przeczytaj: „Śladami Polaków po świecie” – rozmowa z Marianem Kałuskim


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011