Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Panorama

„Panorama” – początki


Historia gazety Panorama


Anna Wiktorzak

Zbigniew Zołoteńki

To był kwiecień 2000 roku. Australijski jesienny, słoneczny dzień. W kieszeni nie miałam wiele, bo zaledwie 50 dolarów, ale w głowie marzenia o własnej gazecie. A właściwie o pisemku, w którym informowałabym o tym, co się dzieje w Centralnym Domu Polskim w Adelajdzie, przy 230 Angas Street.

Już wkrótce okazało się, że treść „Panoramy – pisma pod patronatem Centralnego Domu Polskiego” wykracza poza ramy działalności tej placówki. Piszemy przede wszystkich o LUDZIACH – życzliwie i ciepło. Staramy się ocalić od zapomnienia przeżycia ludzi starszych, informujemy o radościach i problemach rodzin adelajdzkich, wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach, dodając do tego szczyptę różnych informacji i humoru.

Często słyszymy głosy, że potrzeba czytelnictwa w języku polskim  jest coraz słabsza. To prawda, ale w przypadku „Panoramy” okazuje się, że przy zachowaniu profilu pisma – mówiącego o wszystkich Polakach i skierowanego do środowiska, które znamy – (w dużym stopniu osobiście) – możemy liczyć na życzliwe zainteresowanie.

Często drukujemy teksty znanych nam osób, ich wiersze i refleksje. Cieszymy się, że możemy je wydrukować po raz pierwszy i sprawić radość autorom oraz czytelnikom.

Cały zespół redakcyjny cieszy się, że ma możliwości tworzenia bezinteresownie czegoś pożytecznego. Już na początku wydawania „Panoramy” wielkiej pomocy i wsparcia udzieliła mi Jadwiga Korczyńska. Równo dwa lata później, bo w kwietniu 2002 roku, dołączyła Lidia Mikołajewska. Od kilku miesięcy w zespole redakcyjnym, którym kieruję, są między innymi: Kamilla Springer, Maria Zawada, Teresa Wilkans.

Naszym cudownym i niezastąpionym współpracownikiem jest Zbigniew Zołoteńki. 93-letni fotoreporter! To były więzień Dachau. Spisał swoje wspomnienia i komentarze obejmujące okres od najwcześniejszych lat dzieciństwa, bogato udokumentowane oryginalnymi fotografiami. Tytuł książki „Wspomnienia Emigranta wcześniej urodzonego”.

Jest pogodny, bardzo energiczny, sam uprawia ogródek i nadal spisuje wspomnienia, oparte na zapiskach prowadzonych przez całe życie. Jego pasją jest fotografowanie, zbieranie znaczków i ogrodnictwo.

„Panorama” dociera do wielu adelajdzkich domów dzięki bezinteresownym kolporterom. Bez nich – nie przesadzam! – naprawdę nie moglibyśmy istnieć.

Miesięcznik „Panorama” jest jedynym polskim czasopismem wydawanym w Południowej Australii


Anna Wiktorzak

wydawca i redaktor naczelna „Panoramy”


Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011