Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Międzynarodowy Wieczór Kolęd

Panorama, styczeń 2005

Wszystkie kolędy są piękne, ale polskie najpiękniejsze


Kolędy śpiewali nie tylko Polacy, także Australijczycy, Filipińczycy i Irlandczycy

J.E. Arcybiskup Phillip Willson
oraz ks. Marek Ptak

— Spotkaliśmy się razem, aby posłuchać najpiękniejszych kolęd i bożonarodzeniowej poezji — powiedziała między innymi pani Grażyna Strzelecka do tych wszystkich, którzy 2 stycznia przyszli do parafii św. Maksymiliana Kolbe na Ottoway, by posłuchać kolęd podczas III Międzynarodowego Wieczoru Kolęd organizowanego w tym kościele. Pani Grażyna jest głównym reżyserem, konferansjerem i organizatorem tej imprezy. W wolnej, króciutkiej chwili zdążyła mi wyznać, że organizuje ten program po raz trzeci. Że jeden się nie skończy, a ona już myśli o następnym... Pani Grażyna dodała jeszcze, że z trudem, ale udaje jej się pogodzić obowiązki domowe, zawodowe i społeczne.

„Bóg się rodzi”, „Cicha noc”, „Do szopy hej pasterze”, „W żłobie leży”… jakże dobrze te pieśni znamy! Kolędy śpiewali nie tylko Polacy, także Australijczycy, Filipińczycy i Irlandczycy... — W przyszym roku prawdopodobnie będą z nami Wietnamczycy, zapewnia proboszcz tej parafii, ks. Marek Ptak CR. — Nasze Międznarodowe Wieczory Kolęd zdobywają wśród wiernych, i nie tylko wśród nich, coraz większe uznanie. Co roku naszymi gośćmi są arcybiskup Philip Wilson, parlamentarzysta Michael Atkinson, sponsorzy... Zawsze organizujemy poczęstunek przygotowany przez panie z kuchni – prosię pieczone, ciasta, napoje. Warto dodać, że 16 stycznia na terenie kościoła, już po raz 25, odbędzie się festiwal filipiński. Najpierw msza święta, a potem ich narodowe tańce i śpiewy. To kultura zbliżona do południowoamerykańskiej, którą bardzo lubię. Filipińczycy są ludźmi serdecznymi i otwartymi. Bardzo dobrze się z nimi współpracuje. Warto dodać, że cały dochód przeznaczony jest na pomoc poszkodowanym w tragicznym trzęsieniu ziemi. Podzielmy się, czym mamy, bo mamy za dużo... — zakoczył naszą rozmowę ksiądz Ptak.

— Technicznie wspomagam tę imprezę już po raz trzeci. Jestem więc tu od samego początku – mówi pan Andrzej Strzelecki. — Wykonawcy tego programu zdobywają coraz większe doświadczenie. Każdy z nich pragnie pokazać się z jak najlepszej strony: Robert Wolf, Nela Plewa, Wanda Kunc, Wiktoria i Julia Maćkowiak, Wiktoria Łyko, Olek i Krzyś Stirrat, Alek Wcisło, Gloria Strzelecka, Wanda Kunc, Stan Konieczny. Pod względem technicznym też staramy się z Piotrem Augustyniakiem (oświetlenie), żeby każde następne spotkanie było doskonalsze… Moim zdaniem polskie kolędy są najpiękniejsze, ale podoba mi się także ich wykonanie przez Australijczyków, którzy mają znakomite chóry i pięknie śpiewają. Dziś jest z nami „Cvrossroads”. Uczestnikami tej imprezy są zawsze Filipińczycy. Tym razem wystąpił Sandiwa Choir z Noarlungi. „Irish Christmas” zaśpiewa zaś Adelaide Academy of Irish Dancing.

Nie tylko Andrzej Strzelecki, także panowie Tadeusz Groblicki i Kazmierz Klimczak, pani Stenia z Royal Parku, zauważają, że wszystkie kolędy są piękne, ale polskie najpiękniejsze.


Lidia Mikołajewska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011