Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Wspaniała promocja

Panorama, maj 2005

„Despite the Barking Dogs” („Wbrew szczekającym psom”) – to tytuł najnowszej książki Stanisława Gotowicza, której promocja odbyła się 16 kwietnia w Centralnym Domu Polskim w Adelaide.


Ewa i Krzysztow Balcerakowie, Dariusz i Paulina Ross oraz Stanisław Gotowicz pozują do wspólnego zdjęcia podczas promocji książki

Gratulacjom nie było końca

Wina ze znanej winiarni państwa Ross smakowały tego wieczoru znakomicie

— Pracowałem nad nią pięć lat. Miała siedem różnych wersji i trzy różne tytuły — opowiada pan Stanisław. I dodaje: — W swoim życiu napisałem do tej pory pięć książek Dwie w języku polskim i trzy w angielskim. Ale „Despite the Barking Dogs” poświęciłem najwięcej czasu i trudu. Jest tak „wyszlifowana”, że lepiej nie można...

„Despite the Barking Dogs” – tytuł brzmi intrygująco...

— Nie tylko tytuł jest intrygujący, ale moim zdaniem cała książka. Dlatego uważam, że powinien poznać ją zarówno polski jak i angielski czytelnik. Daje ona obraz pewnej rzeczywistości i w dużym stopniu zadośćuczynia wielu zarzutom stawianym pod naszym polskim adresem. Jej treść nie dotyczy Polonii jako takiej, ale oparta jest na wielu doświadczeniach osobistych i relacjach przyjaciół oraz znajomych, którzy przekazali mi pewne informacje.

Dziś Pana przyjaciele i znajomi, nie tylko Polacy, spotkali się na promocji książki. Odniósł Pan sukces. I jako pisarz i jako organizator tego spotkania.

― Dzisiejsze spotkanie – jego przygotowanie i sukces o którym pani mówi – to trud mojej żony i przyjaciół. Polskie społeczeństwo nie ma prawa wstydzić się tego, czego dziś na tym spotkaniu doświadczyło. Impreza się udała i cieszyła uznaniem tych osób, na których mi zależy. Dodam jeszcze, że moja książka jest dostępna w CDP, można kupić ją bezpośrednio ode mnie albo w adelajdzkich ksiągarniach. Jej promocja odbywać się będzie także w Canberze, Sydney i w Melbourne. Organizatorami tych spotkań będą ambasador RP, konsul generalny RP oraz Federacja wiktoriańska. Wierzę, że tam również książka się spodoba. Mam nadzieję, że będzie ona przetłumaczona także na język polski. Zgodnie z opinią znawców przedmiotu – to poważna i dobra literatura.

To co od angielskich teoretyków literatury i filologów dziś usłyszeliśmy na temat „Despite the Barking Dogs”, to same superlatywy. Nad czym Pan teraz pracuje?

— Jestem w pół drogi nad książką w języku polskim. Przedstawiam w niej sytuację Polski w dobie współczesnej. W Polsce rozgrywa się początek i koniec tego dreszczowca. Główna akcja – w Australii. Jest to opowieść w dużej mierze prawdziwa, ale zbeletryzowana.

O jakiej książce Pan jeszcze marzy?

— O takiej, w której napiszę o... mojej ulicy. Jestem jednym z tych, którzy mieszkają na niej najdłużej. 46 lat. Wszyscy moi sąsiedzi, byli i obecni, to oryginały. Jestem przekonany, że na pewno warto ich postaci na kartach książki uwiecznić. Ponadto mam gotowy scenariusz filmowy o mordzie katyńskim (w języku angielskim). Niestety, chyba nie będzie zrealizowany.

Dlaczego?

— Bo reżyser, Andrzej Wajda, szuka szczęścia. Jakiegoś nadzwyczajnego scenariusza, który będzie opowiadał o mordzie katyńskim, ale nie będzie dokumentem. Nie wiem jak to możliwe i jak on sobie wyobraża opowieść o tym konkretnym fakcie historycznym. Jeśli nie dokument, to co?

Dziękuję za chwilę rozmowy i gratuluję „Despite the Barking Dogs”.

Oto kilka wybranych przeze mnie fragmentów opinii angielskich literaturoznawców na temat „Despite the Barking Dogs” Stanisława Gotowicza wygłoszonych podczas kwietniowego spotkania w Centralnym Domu Polskim:
  • Żadna ludzka historia nie może być dopowiedziana do końca – takie jest przesłanie książki pana Gotowicza. Pozostawia on swojego czytelnika z tajemnicą, którą musi rozwiązać sobie sam na podstawie wielu wątków człowieczego losu.
  • Najnowsza książka Stanisława Gotowicza „Despite the Barking Dogs” jest ambitną powieścią. Jej akcja rozgrywa się w Europie i Australii. Od roku 1939 do 1965. Czasy wojny i powojenne są tematem łączącym dorobek literacki Gotowicza. Napisana z erudycją, przejmująco pokazuje czytelnikom horror wojny. Pozwala wczuć się w sytuacje bohaterów i popatrzeć na świat ich oczami. To bohaterowie, z którymi można się identyfikować.
  • To złożona historyczna powieść. Jej akcja rozgrywa się w miastach polskich, niemieckich, po Alice Springs w Australii. Ówczesna Europa i Australia to miejsca tak bardzo inne kulturowo i geograficznie. Cieniem na nich kładą się wydarzenia z roku 1939... Zarówno te prawdziwie wydarzenia jak i losy bohaterów przerastają jakąkolwiek fikcję.
  • Książka powinna znaleźć się w spisie lektur obowiązkowych w Australii z wielu powodów. Przede wszystkim jej wartości historycznych i literackich. Jest łatwa do czytania, edukuje i zachęca nauczyciela i ucznia do poszukiwań historycznych.
  • Można się spodziewać wielu tłumaczeń nie tylko na inne języki, ale też na inne media.
  • Pozwoli nam docenić wolność w Australii oraz docenić ile wysiłku trzeba, żeby ją zdobyć...

Lidia Mikołajewska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011