Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Promocja

czerwiec 2007

24 maja w Centralnym Domu Polskim odbyła się miła uroczystość – promocja książeczki wydanej z okazji 150 rocznicy osiedlenia się pierwszych Polaków w Południowej Australii.


Padło wiele miłych słów pod adresem Polaków. Mówiono o trudnych początkach i determinacji z jaką nasi przodkowie budowali swoją przyszłość w nieznanym kraju. Podkreślono również ich wolę zachowania własnej religii, kultury i tradycji.

Mówcy wspominali różne fale emigrantów i przyczyny ich osiedlania się w Australii. Ciepło wypowiadali się o osiągnięciach Polaków i ich pozytywnym wpływie na wszechstronny rozwój Australii.

Zaproszone zostały wszystkie organizacje polskie oraz wielu przedstawicieli władz australijskich, organizacji d.s. wielokulturowości, szkolnictwa. Obecni byli m. in.: Hon. M. Atkinson – Minister for Multicultural Affairs, Mr and Mrs Ross – Konsul Honorowy, MS Margaret Anderson – dyrektor History Trust, Mr Hieu Van Le – Chairman SA Multicultural & Etnic Affairs Commision, Mr and Mrs Balcerak, dr Sue Marsden – State Historian, Mr John Kiosoglous – Chairman Ethnic Schools Board, i inni.

Uroczystość została starannie przygotowana przez członków Komitetu Polish Hill River Church Museum, a prowadziła ją Gosia Skałban.

Książeczka została opracowana z dużą dbałością o umieszczenie w niej jak największej ilości obiektywnych faktów i zdjęć.

To niewielkie wydawnictwo – według opinii odbiorców australijskich – pozwala zrozumieć wiele spraw dotyczących Polski i Polaków.

Spełnia ona rolę informującą o Polsce i Polonii. W bardzo zwięzły sposób zaznacza „kamienie milowe” naszych losów i naszej historii. Dlatego jest rozsyłana do wielu szkół i niektórych bibliotek.

Oczywiście, w tak krótkiej formie nie można było napisać o wszystkich, którzy pracowali społecznie dla PHR czy innych organizacji. Tego nie pomieściłoby nawet wielotomowe dzieło.

Zachęcamy do jej nabycia i poparcia w ten sposób działalności Komitetu Polish Hill River.


A.W.


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011