Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

„Krawiec z Inverness” - premiera w Australii

marzec 2009

Teatry Dogstar i Grid Iron ze Szkocji na festiwalu Fringe w Adelaide 2009


FRINGE FESTIVAL jest najpoważniejszą imprezą kulturalną w Adelajdzie, która odbywa się co dwa lata, na przełomie lutego i marca. Jest to impreza multimedialna z udziałem wielu artystów i zespołów z zagranicy. Festiwal ten odbywa się z godnym podziwu rozmachem. To setki wystaw i wydarzeń wizualnych, spektakli teatralnych i różnego rodzaju „performance”, imprez i koncertów muzycznych, występów kabaretowych i komediowych, imprez tanecznych i baletowych, pokazów filmowych (nie licząc codziennego repertuaru kin) i wreszcie różnego rodzaju imprezy przygotowane przez Aborygenów.

Matthew Zajac
w „The Tailor of Inverness”

„The Tailor of Inverness” („Krawiec z Inverness”) jest to sztuka napisana i wykonana przez Matthew Zajac'a i wyreżyserowana przez Bena Harrisona. Podczas spektaklu, na żywo, grają znakomici skrzypkowie - Jonny Hardie i Gavin Marwick.

„Krawiec z Inverness”, którą wystawiają na adelajdzkim festiwalu Fringe teatry Dogstar i Grid Iron ze Szkocji - to zainspirowana życiem ojca Mateusza Zająca historia chłopca, który wyrósł na galicyjskiej wsi we wschodniej Polsce (obecnie Zachodnia Ukraina). Po wojnie osiedlił się w Szkocji, w Inverness. W nowym kraju bohater tej sztuki rozpoczął nowe życie. Szył ubrania dla tysięcy ludzi, także dla siebie.

Życie tego krawca podobne było do losów tysięcy Polaków w XX wieku: przysłowiowa galicyjska bieda, wojna (więzień sowieckich łagrów, potem żołnierz generała Władysława Andersa), powojenna tułaczka i przymusowe osiedlenie się w Anglii, a następnie w Szkocji.

Ta historia jednego człowieka nie jest jednoznaczna. Był jednym z miliona podobnych mu tułaczy, których los był zdeterminowany wielkim wojennym wstrząsem, na który nie mieli żadnego wpływu. Ale czy był on tym kim twierdził, że był?

I come from Gnilowoda. I come from a tailoring school in Podhajce. I come from the Eastern Front because when you are a tailor, they send you to be a soldier. I come from the Soviets and the Nazis. I come from a farm, from the forests and fields of green Ukraine. From the resettlement camps of Germany. From the beaches of the Adriatic. From the grimy streets of Glasgow. And the cool air of Inverness. Now I am here. I am from here. I speak the language of here.

Przywołując różnorodne drogi życia krawca poprzez wyobraźnię teatralną, „Krawiec z Inverness” łączy baśniowe gawędziarstwo, ruchome i stałe projekcje video, kostiumy i choreografię oraz obietnicę bycia jednym z zapadających w pamięć wydarzeń festiwalu Fringe 2009 w Adelaide.

W poprzednich latach, pochodzący z Inverness teatr Dogstar ugruntował swoją pozycję jako czołowy teatr ze szkockich wzgórz obszernie grając w całej Szkocji, a ostatnio również na Ukrainie. Najnowsze spektakle to „Prorok” (The Seer) Ali‘ego Smith’a, „Polska Panienka” (A Polish Quine) Henry’ego Adam’a i „Siedem Epok” (Seven Ages) Hamish’a MacDonald’a.

„Krawiec z Inverness” został opracowany z teatrem Grid Iron. Ta produkcja teatru Dogstar jest wspierana przez Szkockie Kolegium Sztuki.


Laura-Jane Zielinska

Fot. www.dogstartheatre.co.uk


„Krawiec z Inverness” - scenariusz i wykonanie Matthew Zajac

Reżyseria: Ben Harrison

Miejsce: Holden Street Theatres, 34 Holden St, Hindmarsh (przy Soccer Stadium)

Terminy spektakli
  • 26 luty, godz. 19:30 - premiera
  • 28 lutego - 1 marca, godz. 20.30
  • 2 marca, godz. 11
  • 3-7 marca, godz. 20.30
  • 7-8 marca, godz. 18
  • 10-15 marca, godz. 19.45
  • 17-21 marca, godz. 20.30
O „The Tailor of Inverness” napisali:

Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011