Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Ludwik Placek w Australii, czyli z kogo się śmiejemy

kwiecień 2007

Swoją najnowszą premierą Polski Teatr „Stary” w Adelajdzie (Południowa Australia), który właśnie wkracza w 52 rok życia, chce przede wszystkim swoich widzów rozbawić . Chce, aby ich rozśmieszyła do łez pokazana na scenie rzeczywistość, aby wybuchali śmiechem, gdy surrealistyczne sytuacje będą przeplatały się z realistycznymi. Chce wreszcie, aby publiczność śpiewała z aktorami, gdy poczuje, że melodie płynące ze sceny są jej znane.


Piotr Cieplak, doskonały reżyser teatralny powiedział kiedyś, że „każdy ma kilka poziomów śmiechu i wrażliwości na śmiech. Śmiech to niewątpliwie jedno z podstawowych narzędzi opisywania świata. Cudowne jest to, że jest on z brzucha, a nie z głowy. Jest wyzwalający, jest dobry. Ten nasz świat jest tak mroczny, że śmiech przywraca właściwe proporcje, daje nadzieję, ocala z zamętu”.

Zespół Polskiego Teatru „Starego” podpisuje się dwiema rękami pod tym stwierdzeniem i proponuje Państwu śmiech wyzwalający, śmiech dobry. A stanie się to za sprawą komedii Ryszarda Latko pt. „Zachciało się Wam Kalwarii”.

Autora nieco już zapomnianego, a przecież triumfującego w sezonach teatralnych 1976-1978, gdy niemal wszystkie teatry w Polsce grały jego komedię pt. „Tato, tato sprawa się rypła…”, za którą, wówczas 36-letni, autor otrzymał I nagrodę na XV konkursie Debiutu Dramaturgicznego Teatru Ateneum w Warszawie. „Tato, tato…” była napisana gwarą spod Wadowic, językiem soczystym, nazywającym rzeczy i sprawy tego świata po imieniu bez owijania w bawełnę. Gorszyła. Niektórzy reżyserzy do tekstu Latki podchodzili z rezerwą. Potem się przełamali urzeczeni bogactwem postaci, nakreślonym przez autora i ogłosili, że ta pajda ”razowego chleba” jest potrzebna w polskiej dramaturgii. Sztuka przekroczyła granice i wystawiano ją w Czechosłwacji i na Węgrzech przy przepełnionych salach. Jej bohater Ludwik Placek trafił nawet na ekrany, kiedy Janusz Kidawa nakręcił film obsadzając Franciszka Pieczkę w roli głównej.

„Zachciało się Wam Kalawrii” jest dalszym ciągiem dziejów rodziny Placków ze sztuki „Tato, tato…”. Występują te same postacie, choć o kilka lat starsze, bowiem komedia została napisana w 1994 roku. Akcja dzieje się też w nieco innej Polsce i innej Plackowej rzeczywistości. Placek się postarzał, córka ma dziecko, syn Józek przestał się uczyć, sąsiad Kadela się wzbogacił, a babka… O babce lepiej nie wspominać. Sztuka, tak jak poprzednia, została napisana gwarą, autor jednak „przełumaczył” ją na język „ogólnopolski” i ta wersja zostanie przedstawiona w Adelajdzie. Język „ogólnopolski” Latki jest bardzo stylizowany i odbiega od języka salonów literackich. Jest to jednak język, którym mówi współczesna polska wieś, a także i niejedno miasto. Aby podtrzymać charakter ludowości tej sztuki, na adelajdzkiej scenie pojawi się Kapela oraz członkowie Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Tatry. Jest to tym milsze, że ostatni występ Tatr w przedstawieniu Polskiego Teatru „Starego” miał miejsce ponad 20 lat temu, podczas realizacji „Wesela” Wyspiańskiego.

Praca nad „Kalwarią” przyniosła zespołowi Polskiego Teatru „Starego” wiele radości i nowych doświadczeń. Po pierwsze, Teatr otrzymał zgodę od Autora na wystawienie jego sztuki gratis. Po drugie współpraca z Zygmuntem Mosiem, szefem zespolu aPL.AUs, który podjął się w krótkim czasie opracować stronę muzyczną przedstawienia, Tomaszem Wilińskim, który zajął się stroną dźwiękowo-oświetleniową oraz autorem scenogarfii Bogdanem Krzywoniem znajdzie się w kronice teatralnej jako przykład prawdziwego oddania sprawie. Sprawie, której na imię „polski teatr amatorski w Australii”.

W przedstawieniu biorą udział: Krystyna Gałązkiewicz, Olimpia Niewiadomska, Jolanta Ratuszyńska, Anna Rek, Marian Gawęda, Marek Kobyłecki, Piotr Utnicki, Henryk Najdowski, Marek Markowski, Edward Strzelbicki oraz debiutantka, dziennikarka radia włoskiego, Marta Markowska.

Jak zawsze w w foyer teatru w Parks Community Centre będzie otwarty kiermasz polskiej książki i stoisko z pączkami. Zapraszamy.

W imieniu zespołu Polskiego Teatru „Stary”


Ewa Leśniewska, reżyser


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011